Ziskoff

Ziskoff je neformální skupina sdružující konzumenty a výrobce potravin. Družstvo vzniklo v roce 2012 v prostorách anarchistického infocentra Salé. Impulzem byla potřeba zásobování kuchyně samotného infocentra, ale i lidí z okolí a v rámci možností i potravinové nezávislosti.

Ziskoff navazuje na tradici prvorepublikových potravinových družstev, kterých bylo v době největšího rozmachu, kolem roku 1920, v našich zemích na dvě stě. Již tehdy se lidé sdružovali do družstev aby se bránili vzrůstajícím cenám potravin.

Roku 1847 vzniklo první družstvo — Pražský potravní a spořitelní spolek.
V roce 1892 existovalo v našich zemích 61 spotřebních družstev, roce 1898 už 172. Roku 1908 byl založen Ústřední svaz českoslovanských konsumních, výrobních a hospodářských družstev v Praze. Před začátkem I. světové války sdružoval 180 konzumních družstev s 60 145 členy a 281 prodejen. Po skončení války bylo v Ústředním svazu sdruženo 208 konzumních družstev, 127 108 členů a 438 prodejen.

ZiskoffJedním z hlavních cílů družstva je zkrátit cestu potravin od výrobců/pěstitelů ke konzumentům a vynechat jakékoliv prostředníky, distributory a obchodní řetězce, kteří se neúměrně přiživují na práci jiných a zvyšují tím výslednou cenu. Obchodní řetězce tlačí na dodavatele, kteří jsou nuceni v některých případech snižovat kvalitu výrobku, jen pro snížení výrobních nákladů. Zároveň se v dodavatelských smlouvách zavazují k takzvaným dumpingovým cenám. Což znamená, že jednou za čas dodají řetězci své zboží za cenu nižší než jsou samotné náklady výroby a tím může řetězec prodávat zboží za cenu, která je nižší než velkoobchodní cena pro menší odběratele jako například naše družstvo. To vše za účelem vlastního zisku bez ohledu na výrobce a vlastní zákazníky, jejichž chování ovlivňují různými marketingovými a psychologickými triky, aby nakupovali věci, které původně nechtěli a v důsledku ani nepotřebují.

Výhody Potravinového družstva:

1) znalost původu potravin

– většina potravin pochází přímo od výrobců, takže jsou známy postupy i místo vzniku a prakticky je možnost se dozvědět vše důležité o postupech výroby
o kvalitě (ať už s certifikací či bez)
– využívají se lokální zdroje
– ve výrobcích se nepoužívá GMO, palmový olej ani cokoliv živočišného původu

2) etický způsob nakupování

– potraviny v družstvu jsou často v bio kvalitě (ať už s certifikací či bez)
– využívají se lokální zdroje
– ve výrobcích se nepoužívá GMO, palmový olej ani cokoliv živočišného původu

3) cena

– potraviny jsou často o třetinu až polovinu levnější než v konvenčních obchodech

Pro bližší informace ohledně družstva a zapojení se ptejte přímo v infocentru nebo nás kontaktujte pomocí mailu ziskoff@riseup.net

Průběžně sháníme výrobce/pěstitele potravin pro nákup/směnu potravin do družstva. Mezi potraviny, které aktuálně sháníme patří např. čočka, fazole, ořechy, tempeh, zelenina atd.