Hořící země: Syřané v revoluci a válce

Robin Yassin-Kassab

“Zasvěcené a nejpřesvědčivější popsání syrského povstání”
Daily Telegraph

“Fascinující”
The New York Review of Books

“Detailní historie syrské opozice a důsledná analýza počátků dnešní násilné dynamiky”
New Statesman

Dva čtvrtky na Salé přiblíží některé kapitoly z knihy Burning Country: Syrians in Revolution and War

3.5. Salé benefiční večeře a příběhy ze syrské revoluce / 19:00

10. 5. Salé / benefiční večeře / Důvody vzestupu islamismu a taktiky režimu, které vedly ke zničení revoluce

Salé program: https://radar.squat.net/cs/prague/sale

17. 5. Diskuze s Robinem Yassin-Kassabem ve Stadard Cafe od 19:00.
Diskuze probíhá ve spolupráci se Spolkem Madžlis – Spolek studentů ÚBVA, který je neformálním apolitickým sdružením studentů, absolventů, rodičů a přátel Ústavu Blízkého Východu a Afriky při FF UK. Klademe si za cíl informovat o kulturním dění, organizovat besedy, přednášky, happeningy, a to vše s vazbou na arabskou, perskou, tureckou a židovskou kulturu.
Standard Cafe:
Madžlis: http://strada.ff.cuni.cz/?page_id=259
19. 5. Diskuze s Robinem Yassin-Kassabem na 6. Anarchistickém festivalu knihy v Eternii

Hlavním důvodem návštěvy Robina Yassin-Kassaba je pozvání na 6. ročník Anarchistického festivalu knihy, který proběhne v pražské Eternii. Pro čas jeho závěrečné přednášky sledujte web festivalu a radar.squat.net
https://anarchistbookfair.cz/

 

Robiny Yassin-Kassab je spisovatelem a novinářem komentujícím dění v Sýrii a na Blízkém východě. Píše například do britského Guardianu, Pulse Media, nebo na svůj blog Qunfuz. Je spoluautorem knihy Burning Country: Syrians in revolution and War (Pluto Press, 2016, 2018), autorem novely The Road from Damascus (Penguin, 2009) a spoluautorem Syria Speaks (Saqi, 2014).

Na Anarchistickém festivalu knihy uvede nové vydání knihy Burning Country: Syrians in Revolution and War, kterou napsal s Leilou Al-Shami.

V roce 2011 vyšli Syřané do ulic a požadovali svržení režimu Bashara
Al-Assada. Dnes je většina Sýrie válečnou zónou, kam se zahraniční
novináři v podstatě nedostanou. Kniha Burning Country zkoumá tragickou a komplikovanou realitu života v současné Sýrii v bezprecedentním detailu a propracovaně vykresluje nová svědectví z první ruky od opozičních bojovníků, exilantů ztracených v souostrových uprchlických táborů, odvážných lidskoprávních aktivistů a mnoho dalších. Tyto příběhy jsou zkušeně propleteny s výstížnými analýzami brutalizace konfliktu a militarizace povstání, vzestupem islamismu, sektářským válčením a rolí vlád v Sýrii a dalších zemích, která vedla ke zhoršení těchto násilních procesů. Jednotlivé kapitoly se soutředí na ISIS a islamismus, regionální geopolitiku, nové revoluční grassroots organizace a nejhorší uprchlickou krizi od Druhé světové války. Burning Country je barvitým a průlomovým pohledem na současnou politickou a humanitární noční můru.

Tématu se věnuje díl pořadu It´s the end of the world as we know it and I fell fine se jménem Requiem for Syria. Druhou částí videa je videorozhovor se spoluautorem knihy Robinem Al-Kassabem. Celý rozhovor je v audioformátu pod videem.

Pár citací z knížky:
Obávám se, že pro mainstreamové levičáky na Západě je moc pozdě k vyjádření solidarity se Syřany v jejich extrémně tvrdém boji. Co jsem v tomto ohledu našel ohromující je, že mainstreamoví levičáci neví skoro nic o Sýrii, její společnosti, jejím režimu, jejích lidech, její politické ekonomii, její současné historii. Zřídka jsem našel užitečný kousek informace, nebo opravdu kreativní myšlenku v jejich analýzách. Můj dojem o této podivné situaci je, že nás jednoduše nevidí; o nás to není v žádném případě. Sýrie je jenom další příležitostí pro jejich staré anti-imperialistické tirády, nikdy o žijícím subjektu debaty … My řadoví Syřané, uprchlíci, ženy, studenti, intelektuálové, lidští aktivisté, političtí vězni … neexistujeme … Ale upřímně jsem selhal v rozlišování kdo je na Západě napravo a kdo nalevo z pohledu syrské levice… Před tím, než bude pomáhat Syřanům, nebo ukazovat solidaritu se Syřany, potřebuje západní levice pomoci sama sobě.

Yassin Al Haj Saleh / http://newpol.org/content/syria-and-left
Videa desítek tisíc lidí demonstrujících proti tyranii přenechaly cestu obrazům opuštěných ulic ve zpustlých městech. Tanků projíždějících ulicemi a letadel bombardujících vesnice. Cynici, kteří nemrkli okem pro tisíce nevinných lidí, kteří byli zastřeleni jako psi, nyní vědoucně pokyvují hlavami a mluví o “unesené” revoluci. Můžou jít k čertu. Tahle revoluce nebyla o ideologii, nebo náboženství, a nebyla o velkých politických schématech, byla o obyčejných lidech, kteří přestali dělat, co dělali a postavili se za to, čemu věřili, a udělali to i když se báli a v mnoha případech ztratili svoje životy. Nespravedlnost se může udržet pouze skrze strach a ten den jsme přemohli strach navždy.

Wassim al-Adl / http://www.maysaloon.org/2013/06/the-day-we-broke-fear.html
Revoluce byla pozitivní zkušeností i když jsem cítil bolest, hlad, nebo strach. Obecným pocitem byla vůle ke změně. Například; Když jsem viděl sedmdesátiletého může, který dělal nemožné aby mě ochránil, když jsem byl v úkrytu; když jsem byl svědkem toho, jak lidé zapomínají na své staré spory a společně pracují v revolučních službách; Když jsem viděl společenskou solidaritu probíhající ve svých nejdůstojnějších podobách … Syrská kultura se naplnila duchem povstání a odmítnutí. Nechala se prostoupit kompletně novými požadavky a koncepty, například život na útěku, demonstrace, koordinace, média, občanská žurnalistika.

Aziz Asaad
Za čtyři roky jsme nahradili to, co jsme ztratili za čtyři desetiletí. Já jsem optimistický co se mých lidí týče.