Burning country: Syrians in revolution and war

Sýrie

V červnu 2017 proběhl na Salé večer věnovaný Syrské revoluci a který představil knihu Burning Country: Syrians in revolution and War.

Od února 2018 plánujeme sérii večerů věnovaných Syrské revoluci. Pro info sleduj stránky Salé nebo radar.squat.net.

V nejnovější A-kontře (k dostání v Salé distribuci) vyjde překlad článku Legacy of Omar Azíz: Building Autonomous, self-governing communes in Syria od spoluautorky knihy Leily Al-Shami.

O knize Burning Country: Syrians in Revolution and War
V roce 2011 vyšli Syřané do ulic a požadovali svržení režimu Bashara Al-Assada. Dnes je většina Sýrie válečnou zónou, kam se zahraniční novináři v podstatě nedostanou. Kniha Burning Country zkoumá tragickou a komplikovanou realitu života v současné Sýrii v bezprecedentním detailu a propracovaně vykresluje nová svědectví z první ruky od opozičních bojovníků, exilantů ztracených v souostrových uprchlických táborů, odvážných lidskoprávních aktivistů a mnoho dalších. Tyto příběhy jsou zkušeně propleteny s výstížnými analýzami brutalizace konfliktu a militarizace povstání, vzestupem islamismu, sektářským válčením a rolí vlád v Sýrii a dalších zemích, která vedla ke zhoršení těchto násilních procesů.

Jednotlivé kapitoly se soutředí na ISIS a islamismus, regionální geopolitiku, nové revoluční grassroots organizace a nejhorší uprchlickou krizi od Druhé světové války. Burning Country je barvitým a průlomovým pohledem na současnou politickou a humanitární noční můru.

Tématu se věnuje díl pořadu It´s the end of the world as we know it and I fell fine se jménem Requiem for Syria. Druhou částí videa je videorozhovor se spoluautorem knihy Robinem Al-Kassabem. Celý rozhovor je v audioformátu pod videem.

Dva výtisky knihy jsou k půjčení v Salé knihovně.

Pár citací z knížky:
Obávám se, že pro mainstreamové levičáky na Západě je moc pozdě k vyjádření solidarity se Syřany v jejich extrémně tvrdém boji. Co jsem v tomto ohledu našel ohromující je, že mainstreamoví levičáci neví skoro nic o Sýrii, její společnosti, jejím režimu, jejích lidech, její politické ekonomii, její současné historii. Zřídka jsem našel užitečný kousek informace, nebo opravdu kreativní myšlenku v jejich analýzách. Můj dojem o této podivné situaci je, že nás jednoduše nevidí; o nás to není v žádném případě. Sýrie je jenom další příležitostí pro jejich staré anti-imperialistické tirády, nikdy o žijícím subjektu debaty … My řadoví Syřané, uprchlíci, ženy, studenti, intelektuálové, lidští aktivisté, političtí vězni … neexistujeme … Ale upřímně jsem selhal v rozlišování kdo je na Západě napravo a kdo nalevo z pohledu syrské levice… Před tím, než bude pomáhat Syřanům, nebo ukazovat solidaritu se Syřany, potřebuje západní levice pomoci sama sobě.

Yassin Al Haj Saleh / http://newpol.org/content/syria-and-left
Videa desítek tisíc lidí demonstrujících proti tyranii přenechaly cestu obrazům opuštěných ulic ve zpustlých městech. Tanků projíždějících ulicemi a letadel bombardujících vesnice. Cynici, kteří nemrkli okem pro tisíce nevinných lidí, kteří byli zastřeleni jako psi, nyní vědoucně pokyvují hlavami a mluví o “unesené” revoluci. Můžou jít k čertu. Tahle revoluce nebyla o ideologii, nebo náboženství, a nebyla o velkých politických schématech, byla o obyčejných lidech, kteří přestali dělat, co dělali a postavili se za to, čemu věřili, a udělali to i když se báli a v mnoha případech ztratili svoje životy. Nespravedlnost se může udržet pouze skrze strach a ten den jsme přemohli strach navždy.

Wassim al-Adl / http://www.maysaloon.org/2013/06/the-day-we-broke-fear.html
Revoluce byla pozitivní zkušeností i když jsem cítil bolest, hlad, nebo strach. Obecným pocitem byla vůle ke změně. Například; Když jsem viděl sedmdesátiletého může, který dělal nemožné aby mě ochránil, když jsem byl v úkrytu; když jsem byl svědkem toho, jak lidé zapomínají na své staré spory a společně pracují v revolučních službách; Když jsem viděl společenskou solidaritu probíhající ve svých nejdůstojnějších podobách … Syrská kultura se naplnila duchem povstání a odmítnutí. Nechala se prostoupit kompletně novými požadavky a koncepty, například život na útěku, demonstrace, koordinace, média, občanská žurnalistika.

Aziz Asaad
Za čtyři roky jsme nahradili to, co jsme ztratili za čtyři desetiletí. Já jsem optimistický co se mých lidí týče.

Revoluce zemře se smrtí občanského odporu. Ti, kdo zapomenou jak revoluce začala, nebudou vědět jak skončí.

Zpráva na baneru drženého aktivistou z koordinační komise Slemmiyeh


DALŠÍ ZDROJE
(ne všechny jsou aktuální)

Syria Direct
Radio Free Syria

Leila Al-Shami´s blog
Robin Yassin-Kassab´s blog
The creative memory of the Syrian Revolutin
Darth Nader
Maysaloon
Razaniyaat
The Revolting Syrian
Salim Salamah´s blog
Syria Freedom Forever
Syria Untold
Yassin al-Haj Saleh